W dniu 23.03.2018 r. Prezydent RP podpisał Konstytucję Biznesu.
Konstytucję uważa się za najbardziej kompleksową reformę prawa gospodarczego od prawie trzydziestu lat.
Być może cześć z opisanych poniżej zmian wpłynie korzystnie na Państwa dalszą działalność, chociaż nie pierwszy raz zdarza się, że intencje ustawodawcy są ambitne, a rzeczywistość trochę rozczarowuje.
Istotne jest to, że nowe przepisy mają za zadanie zbudowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami, ułatwienie zakładania oraz prowadzenia firm w Polsce.
Konstytucja Biznesu jest to pakiet pięciu ustaw, są to:
Ustawa Prawo przedsiębiorców,
Ustawa o Rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców,
Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
(Ustawa) Przepisy wprowadzające ustawę prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.
Prawo przedsiębiorców
Najważniejsze zapisy to:
ustanowienie katalogu praw i obowiązków przedsiębiorców i organów jako wytycznych, które stawiają granice ich ingerencji w wolność działalności gospodarczej,
zmiana relacji przedsiębiorca - administracja na bardziej przyjazną i partnerską, poprzez wprowadzenie zasad: domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasady przyjaznej interpretacji przepisów oraz zasady wolności gospodarczej „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”,
wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowanej (będzie to działalność prowadzona w niewielkim rozmiarze, od której nie powstanie obowiązek rejestracji),
„ulga na start” - nowo zarejestrowani przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności,
uproszczenie języka tzw. objaśnień prawnych dotyczących praktycznego stosowania przepisów w zakresie działalności gospodarczej.
Nowa instytucja - Rzecznik MŚP
Zadaniami Rzecznika będzie stanie na straży i ochrona praw przedsiębiorców - szczególnie sektora małej i średniej przedsiębiorczości.
Kompetencje Rzecznika będą polegać na reprezentacji interesów przedsiębiorców zarówno w trakcie opiniowania projektów aktów prawnych jak i podejmowaniu inicjatywy ustawodawczej.
Interesującą funkcją Rzecznika będzie wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji czy występowanie do Sądu Najwyższego i NSA z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności wykładni przepisów.
CEIDG i punkt informacji dla przedsiębiorcy
Nowe uregulowania dotyczą:
udostępnienia w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury,
wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia,
wprowadzenie możliwości zawieszenia działalności na czas nieoznaczony.
Punkt informacji dla przedsiębiorcy jest kontynuacją i rozwinięciem obecnego www.biznes.gov.pl , intencją powołania tej instytucji jest szeroka informacja jak załatwiać poszczególne sprawy urzędowe. Będzie można również poprzez ten punkt uiszczać opłaty urzędowe lub uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami czy składkami na ubezpieczenia.
Przepisy wprowadzające Konstytucję Biznesu
Przepisy te wprowadzają grupę praktycznych ułatwień zarówno dla przedsiębiorców jak i wszystkich obywateli np. firmy jednoosobowe będą mogły udzielać prokury (tj. pełnomocnictwa ogólnego do prowadzenia firmy), czy wprowadzenie zasady posługiwania się przez przedsiębiorcę w kontaktach z urzędami wyłącznie numerem NIP.
Prawo dla inwestorów zagranicznych
Pakiet Konstytucji Biznesu zawiera jedną nową ustawę poświęconą zasadą udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. Intencją ustawodawcy było tu stworzenie jednego przejrzystego, spójnego aktu prawnego dla osób zagranicznych prowadzących działalność w Polsce.
Powyższy pakiet ustaw został ogłoszony w Dzienniku Ustaw w dniu 30.03.2018 r. pod poz. 646 - 650, a wchodzi w życie po upływie 30 dni od publikacji - co oznacza, że wszystkie ustawy wchodzą w życie w dniu 30.04.2018 r.
Myślę, że ocena tych rewolucyjnych zmian będzie następowała w trakcie kolejnych miesięcy i lat, a Państwo sami ocenicie wagę wprowadzonych zmian.
Doradca Podatkowy
z Kancelarii Podatkowej „Fiskus” s.c.