Od 1 września 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące obowiązkowej podzielonej płatności w transakcjach pomiędzy kontrahentami, którzy są podatnikami VAT.
Obowiązkowy split payment dotyczył będzie wyłącznie transakcji pomiędzy podatnikami będącymi podmiotami gospodarczymi, które podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce i których wartość przekracza 15 tys. zł, a dotyczą obrotu wybranymi towarami oraz usługami, które wymienione zostały w nowym załączniku nr 15 do ustawy VAT.
Ten mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w odniesieniu do 150 grup towarowych i usług określonych zgodnie z Polską Klasyfikacją PKWiU z 2008 roku.
Załącznik nr 15 wymienia między innymi następujące istotne grupy towarów i usług:
Projekt ustawy zakłada jednoczesną likwidację mechanizmu odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych - co oznacza także likwidację deklaracji VAT-27.
Jednocześnie ustawa przewiduje bardzo dotkliwe sankcje w przypadku, gdy:
Zalecane działania.
Aby uniknąć ryzyka nałożenia wysokich sankcji oraz odpowiedzialności osobistej każdy podatnik, który nabywa lub sprzedaje towary objęte mechanizmem split payment powinien do 1 września przygotować się na weście w życie omawianych przepisów.
Do czynności przygotowawczych należy zaliczyć:
Ważnym problemem jest również analiza finansowa wpływu tego mechanizmu na płynność przedsiębiorców.
Obowiązkowy split payment może obniżyć swobodny dostęp do środków finansowych i powodować kumulowanie się tego podatku na rachunku VAT.
Od 1 września 2019 r. możliwe będzie płacenie z tego rachunku nie tylko podatku VAT, ale innych należności, tj. podatku dochodowego, akcyzy, cła oraz składek ZUS.
Zbiorcze przelewy.
Proponuje się wprowadzenie możliwości zapłaty zbiorczej za kilka faktur, w przypadku gdy podatnik otrzymałby od jednego dostawcy lub usługodawcy w okresie nie krótszym niż 1 dzień i nie dłuższym niż 1 miesiąc więcej niż jedną fakturę.
Informuję dodatkowo, że na dzień sporządzenia powyższej informacji załącznik nr. 15 do ustawy VAT jest w trakcje legislacji, ale ogólne grupy towarów pozostaną bez zmian.
Opracowała
Grażyna Micińska