Ulga od podatku na fotowoltaikę

 
 

Uprzejmie informuję, że od 1 stycznia 2019 r. - osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego będą mogły odliczyć wydatki poniesione między innymi na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz ich montaż.

(Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29.12.2018 r.) Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia która jest większa od rocznego dochodu podatnika, będzie podlegała odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej niż 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18%, 32%), podatku liniowego, czy ryczałtu.

Powyższa ulga rozliczana jest w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której wydatki mogą być przeznaczone również na: wymianę pieca CO, montaż pompy ciepła, a także inne usługi związane z uruchomieniem i termomodernizacją budynku.

Ulga ta dotyczy budynków mieszkalnych, którego podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Dodatkowo od 23 lipca 2019 r. został ogłoszony rządowy program "Mój prąd", w ramach którego można otrzymać 5 tys. zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście otrzymana dotacja będzie stanowiła przychód do opodatkowania w sytuacji skorzystania z ulgi jako odliczenia od dochodu.

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej w siedzibie firmy podatnika, na cele jego działalności gospodarczej - wydatki z tym związane do 100 tys. zł mogą być jednorazowo amortyzowane i korzystają z odliczenia podatku VAT, w przypadku gdy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT czynnym.

Proszę przemyśleć, czy montaż tej instalacji nie będzie dla Państwa opłacalny, w związku z planowanymi podwyżkami prądu w przyszłości.

Opracowała:

Grażyna Micińska

 

Certyfikaty

 
 

509-634-733

509-634-734

Kancelaria podatkowa Fiskus.Tychy. sp. z o.o. (wcześniej „Fiskus” s.c. w Tychach)
43-100 Tychy
ul. Barona 30/314

 

Polityka prywatności

 

Social media